Erken Emeklilik Varmı? 2016 yılı torba yasa emeklilik şartları nedir? Erken Emeklilik oluşması için gereken kriterler nelerdir.

Sosyal Sigortalı çalışan herkesin hayalidir. Bir gün emekli olmak ve emekli maaşı almak. Ancak emeklilik bir çalışanın belli kriterleri yerine getirdiği anda devlet tarafından bağlanan maaştır. Bu maaşın bağlanabilmesi için en önemli kriter yaş kriteridir.Ülkemizde emekli olmak şartları bugün işe giren biri için erkeklerde 65 yaş ve 7000 çalışma günü olarak belirlenmiştir. Kadınlarda ise 58 yaş ve 7000 gün ile belirlenmiştir.

Aşağıda işe giriş yıllarına göre Erkekler Emeklilik Tablosu yer almaktadır.

erken emeklilik varmı

 

Aşağıda işe giriş yıllarına göre Kadınlarda Emeklilik Tablosu yer almaktadır.

kadınlarda erken emeklilik varmı

Yukarıdaki yaş ve  çalışma gün şartları haricinde değişen hükumetler iş olanaklarını arttırmak işsizliğin önüne geçmek adına bazı eylem planları hazırlamaktadır.Bunların doğrultusunda da Erken emeklilik varmı? sorusunu güçlü bir şekilde sorulmaya başlanıyor. Devlet yaptığı bu tarz politikaları torba yasa olarak adlandırıyor.

Erken emeklilik varmı? İşte Cevabı

Bu işlerin uzmanı Ali Tezel‘in de köşesinde belirttiği %5 az maaş ile 300 bin emekliye 2016 yılı içerisinde erken emeklilik hakkı doğabilir.Bu durumda emekliliğine kalan yıl sayısına göre her yıl için %5 maaş kesintisini kabul edenler emekli olabilecekler. Torba yasa emeklilik haklarının açıklanacağı yer olarak biliniyor. Blogum da ilerleyen yazılarımda erken emeklilik bekleyen emekli adaylarımıza son yasaların durumları ile ilgili bilgilendirmeler yapacağım. Bu erken emelilik hakları Almanya’da uygulanmaktadır.

Sağlıklı Günler.

Bu alana reklam verebilirsiniz!