Hıdırellez 2016 ne zaman? Hıdırellez neler yapılır cevabı burda

Her yıl 5 mayıs gününü 6 mayıs’a bağlayan günde sokaklarda ateşler yakılarak, dilek dilenerek, evlere yeşillik asarak, kutlanan baharın gelişini müjdeleyen bir bayramdır. Ayrıca Hıdırellez günü Hazreti Hızır‘ın İlyas peygamber ile bir araya geldiğine inanılan gündür. Çocukluğumda gördüğüm kocaman ateşler yakılır ve üzerinden atlanırdı. İnsanlar Yeşillerin içinde piknik yapar ayrı bir bahar havası eserdi. Ayrıca Hıdırellez günü evlerde temizlik yapılmaz ağaçlara dilek çaputları bağlanırdı. Hıdırellez 6 mayıs günü ikindi namazından sonra sona ererdi. Eski hıdırellez bayramları her alanda olduğu gibi yok olmaya başladı. Hepimizin amacı böyle güzel bayramlarımızı yaşatmak olmalıdır. Ayrıca köyümüzde kopriva denen diğer adı ısırgan otunun suyu ile banyo yapılır. Bu sayede tüm kötülüklerden arınıldığına inanılırdı.

Hıdrellez günü dilek dilenirken önce gül ağacına çaput bağlanır sonrasında ise dilek dilemek isteyenler aşağıdaki duayı okurlardı.

işte Hıdırellez Duası

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

köyümüzde yine dilekler dilendikten sonra herkes kapılarına yeşil dallar asarlar ve baharın gelişini hep birlikte kutlarlardı. Bizlerinde ama Hıdırellez 2016 kutlamalarını gelecek nesillere aktarmak olmalıdır. Tarihimizi Unutmayalım.

Hıdırellez 2016

Hıdırellez 2016

Bu alana reklam verebilirsiniz!